PDF
 
number advance newsletter
A1; 1/2017 www.advanceinstitute.cz

 

Vývoj příjmů a výdajů na zdravotnictví v roce 2017

 
Blanka Čermáková, Advance Healthcare Management Institute | 3. 6. 2017
 
 
 
Vzhledem k pokračující dobré kondici české ekonomiky, zejména vzhledem k růstu hrubého domácího produktu i nominální mzdy, pokračuje i růst příjmů a výdajů na zdravotnictví. V roce 2015 dosáhly příjmy a náklady hranice 250 miliard Kč ročně a v dalších 2 letech rostou výdaje tempem přes 4 % ročně – ve zdravotně pojistných plánech pojišťoven se počítá s příjmy a náklady v celkovém objemu okolo 275 miliard Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z předchozího grafu je patrné, že od roku 2015 se vytváří rezervy – např. v roce 2017 by měly příjmy systému překročit náklady o necelé 2 miliardy Kč. Následující graf pak ukazuje, jak rychle rostly celkové náklady na zdravotní péči, a srovnává tempo růstu s růstem hrubého domácího produktu (z dat MF ČR). Od roku 2013 příjmy i výdaje rostou rychlým tempem, nejvyšší nárůst v % byl dosažen v roce 2014, kdy došlo k nárůstu o 6 % - tomuto tempu růstu se blíží i odhady pro rok 2017. 

 

 

Se zvýšením výběru pojistného počítalo Ministerstvo zdravotnictví ČR při tvorbě úhradové vyhlášky na rok 2017. Kromě pozitivního vývoje makroukazatelů za část navýšení objemu prostředků dostupných k financování zdravotnictví bude zodpovídat i zvýšení odvodů za státní pojištěnce, jež byly schváleny vládou v květnu 2016 - z dosavadních 870 Kč na 920 Kč. Tento nárůst bude znamenat navýšení prostředků o ca 3,6 miliardy Kč v roce 2017 oproti roku. V úhradové vyhlášce pro rok 2017 cílí MZ ČR na vyrovnanou bilanci, tedy i očekávané náklady systému by měly narůst o 13 mld. Kč. Navýšení úhrad ve všech segmentech zdravotnictví by se dle záměru MZ ČR mělo promítnout v růstu platů pracovníků ve zdravotnictví.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 241 432 113
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE