Chronické neinfekční nemoci (diabetes, cévní onemocnění, astma, mentální problémy, onkologická onemocnění a další) představují již dnes obrovskou medicínskou i ekonomickou zátěž zdravotních systémů i celých společností. Jejich výskyt přitom bude narůstat díky stárnutí obyvatelstva a zvýšenému výskytu rizikových faktorů jako je obezita, nedostatek pohybu, kouření, nevhodné složení stravy a další. Tyto rizikové faktory jsou v obyvatelstvu zemí střední a východní Evropy zastoupeny mimořádně silně.
Naše zdravotní systémy a jejich financování byly nastaveny v minulých dobách, kdy hlavním problémem byly infekční nemoci. Jejich léčba byla převážně krátkodobá a nevyžadovala koordinaci významného množství poskytovatelů. Naopak, s chronickými nemocemi žijí lidé léta a desítky let a jejich průběh významně ovlivňují svým chováním. Pečovat by o ně měla celá řada poskytovatelů působících na různých místech zdravotního systému. Například u pacientů s cukrovkou jde o praktické lékaře, diabetology, dietní sestry a poradce, očaře, neurology, kardiology, případně chirurgy a další zdravotníky působící jak v ambulantní sféře, tak v nemocnicích. Bez úzké koordinace jejich činnosti, výměny dat a zapojení pacienta není možné dosáhnout efektivní péče.
Výzva, kterou představují chronické nemoci, se nevyhne žádnému zdravotnímu systému a žádné jeho části. Týká se státní správy, zdravotních pojišťoven, ambulantních poskytovatelů, nemocnic, dodavatelů léků a zdravotnických prostředků.
Dovolujeme si vás proto pozvat na Prague International Health Summit 2016, odbornou konferenci věnující se výzvě chronických nemocí a možnostem jejich prevence a léčby. V průběhu konference budou představeny praktické nástroje a zkušenosti s omezením dopadu chronických nemocí ze západní Evropy, USA, ale i zemí střední a východní Evropy. Pozornost bude věnována rolím všech hlavních aktérů ve zdravotnictví:
- Podpoře koordinace péče, efektivitě a kvalitě ze strany plátců. Zdravotní pojišťovny mají k takové podpoře celou řadu nástrojů, včetně kontraktů, platebních mechanismů zaměřených na výsledek, identifikace vysoce rizikových jedinců v pojistném kmeni a vzdělávacích a motivačních programů pro své pojištěnce.
- Integraci péče, propojení nemocničních a ambulantních služeb a větší pozornosti věnované prevenci a kontinuitě zdravotní péče ze strany jejích poskytovatelů. Skutečná integrace péče je umožněna společnou motivací, sdílením dat a standardizací péče na základě poznatků evidence based medicine.
- Podpoře změny chování pacientů se zapojením státní a místní správy, pojišťoven, poskytovatelů, zaměstnavatelů, škol , místních komunit a pacientských organizací. Poskytované informace a motivační systémy musí být zaměřeny na potřeby, hodnoty a způsoby komunikace různých společenských a ekonomických skupin.
Konference se koná pod záštitou ministra zdravotnictví ČR a rektora Univerzity Karlovy.
Na Prague International Health Summit 2016 se setkáte s více než dvěma sty delegáty z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a dalších zemí střední a východní Evropy. Přednášet budou přední odborníci z regionu, zemí západní Evropy, Izraele a USA.
Před zahájením konference se ve čtvrtek 21.5.2016 dopoledne ještě odehraje paralelní sympozium na téma „Zkušenosti s prevencí infekce v chirurgické ráně”, pořádané ve spolupráci s firmou Johnson & Johnson.
Prezentace a diskuse budou tlumočeny mezi češtinou a angličtinou. Program konference, možnost přihlášení a řadu dalších informací naleznete na www.pragueihs.eu.
Těšíme se na setkání na mimořádné odborné i společenské události, za kterou Prague International Health Summit 2016 považujeme.
Neváhejte tento newsletter sdílet s dalšími lidmi, pro které by mohl být užitečný.
Přejeme vám příjemné čtení.
Daniel Hodyc,
Pavel Hroboň,
Tomáš Macháček,
Henrieta Tulejová