Facebook Twitter Google+ PDF
 
number advance newsletter
1; 11/2013 www.advanceinstitute.cz
 
 

Milé čtenářky a milí čtenáři,

 

Vítejte u vůbec prvního čtvrtletního čísla Advance Newsletter.

 

Dopad ekonomické krize na veřejné rozpočty, masívní nárůst chronických onemocnění a emancipace pacientů vytvářejí potřebu rozsáhlých změn ve zdravotnictví, které jsou aktuální ve všech zemích Evropy. Před pěti lety jsme proto založili vzdělávací program pro manažery ve zdravotnictví Master of Healthcare Administration s cílem přispívat k implementaci změn vedoucích ke zlepšování českého zdravotnictví.

více »

 

Se stejným cílem jsme začali připravovat i Advance Newsletter, v němž chceme pravidelně přinášet komentáře a analýzy aktuálních i nadčasových problémů a témat ve zdravotní politice a managementu v České republice i zahraničí.

V prvním čísle se věnujeme systémovému pohledu na nastavení hodnocení nákladové efektivity technologií. Toto téma je důležité nejenom z pohledu udržitelnosti veřejných rozpočtů, ale zejména z pohledu dostupnosti nových technologií pro pacienty.

Volby máme za sebou. Podívejte se na průniky a rozdíly mezi volebními programy na téma zdravotnictví jako i doporučení priorit pro nastávajícího ministra zdravotnictví.

 

V rámci newsletteru se budeme dále pravidelně věnovat aktuálním legislativním novinkám. Budeme vám přinášet také abstrakty z vybraných závěrečných prací absolventů programu Master of Healthcare Administration: každý z nás někdy propadá „depresi“, že v našem zdravotnictví je implementace změn téměř nemožná. Tyto práce ať jsou vám důkazem i inspirací, že tento boj netřeba vzdávat. Děkujeme, když budete sdílet newsletter s dalšími lidmi, pro které by mohl být užitečný.

 

Přejeme vám příjemné čtení.

 

 

Dan Hodyc,

Pavel Hroboň,

Tomáš Macháček,

Henrieta Tulejová

 
title
 
Hodnocení zdravotnických technologií v ČR. Kde jsme a jak dál?
 
Pavel Hroboň | 13. 11. 2013
 
V posledních třech letech se v ČR zintenzívnila debata o hodnocení zdravotnických technologií (HTA – health technology assessment). Zavedení HTA může v kontextu České republiky působit jako snaha o zpomalení vstupu nových technologií na trh. Je ale třeba si uvědomit, že zatímco v posledních 20 letech byl vstup nových technologií na český trh ve většině případů poměrně volný a rychlý, reálnou alternativou pro budoucnost je spíše odmítání všech nebo většiny nových technologií z rozpočtových důvodů. HTA tedy potřebujeme jako nástroj, který vyčlení opravdu přínosné nové technologie a umožní jejich vstup na trh. Cílem zavedení HTA v tomto smyslu je i významné zvýšení transparentnosti rozhodnutí o úhradách. více »
 
 
Co je v sázce pro české zdravotnictví?
Pavel Hroboň | 13. 11. 2013
 
Mnoho lidí považuje současné volby za určující pro další vývoj státu. Jaký bude jejich dopad na zdravotnictví? Nejprve dobrá zpráva – zdravotnictví, na rozdíl od nedávné minulosti už naštěstí nepatří k hlavním oblastem, ve kterých by se odehrával střet mezi vládou a opozicí. Teď ta horší – je to spíše důsledek únavy ze zápolení než dohody o směřování zdravotnictví. Bohužel, v České republice jsme pořád nedosáhli kompromisu na základní podobě zdravotního systému. více »
 
Porovnání volebních programů parlamentních stran
Pavel Hroboň | 13. 11. 2013
 
Volby máme za sebou, ustavení vlády v době vydání tohoto newsletteru ještě ne. Přinášíme vám proto stručný přehled volebních programů stran, které se dostaly do poslanecké sněmovny. Všichni víme, že volební programy se nepíší jen za účelem jejich naplnění. Přesto považujeme za zajímavé podívat se na ně a srovnat je s tím, co české zdravotnictví potřebuje z odborného pohledu a co se děje ve zdravotnictví vyspělých evropských zemích. více »
 

Legislativní novinky (červenec – říjen 2013)

Lenka Novotná | 13. 11. 2013
 

Přinášíme Vám základní přehled legislativního vývoje v českém zdravotnictví od letošního července do října. Přesto, že po celé toto období se vláda nacházela v demisi, Poslanecká sněmovna byla rozpuštěna a navíc bylo období prázdnin a dovolených, legislativně se toho dělo vcelku dost. Činil se i Ústavní soud, který vyhlásil dva dlouho očekávané nálezy. více »

 

 

 

 
 
 
Novinky v seznamu výkonů
Daniel Hodyc | 13. 11. 2013
 
Ministerstvo zdravotnictví započalo v roce 2010 projekt kultivace Seznamu zdravotních výkonů od roku 1997. Cílem kultivace je obecně sjednocení a zreálnění obsahu kalkulovaných položek u výkonů se shodným diagnostickým/ terapeutickým postupem. více »
 
 
Program na zlepšení stavu výživy dialyzovaných pacientů
 
Souhrn závěrečné práce studenta
 
Tomáš Macháček | 13. 11. 2013
 
Mgr. Ivana Lupoměská ve své závěrečné práci programu MHA zpracovala podrobný návrh unikátního edukačního a motivačního programu pro rizikovou skupinu chronicky dialyzovaných pacientů identifikovanou neuspokojivými biochemickými parametry souvisejícími se stavem výživy (25-30% dialyzovaných pacientů). více »
 
 
Udržitelnost inovací v onkologii
 
Souhrn závěrečné práce studenta
 
Henrieta Tulejová | 13. 11. 2013
 
Ve své práci se profesor Fínek zabývá úvahou o tom, že současná časová a místní dostupnost léčby (nejenom) onkologických onemocnění je při dnešních finančních limitech v platebních mechanizmech pouze na papíru. více »
 
Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci
 

Budoucnost DRG v ČR v letech 2014 – 2016

 
pořádanou Advance Hospital Analytics 
 
 
DATUM A ČAS KONÁNÍ: MÍSTO KONÁNÍ:
 
středa 11. 12. 2013, 9:00-14:45

AQUAPALACE Hotel Prague, konferenční sál

Pražská 137, Čestlice

(Exit 6 D1 směr Praha)

 

REGISTRAČNÍ POPLATEK 1900 Kč + DPH, REGISTRACE NA STRÁNKÁCH  www.hospitalanalytics.cz/konference

 

STÁHNOUT POZVÁNKU ZDE

 
Dovolujeme si Vás pozvat na seminář
 

Rozbor aktuálně zveřejněné verze Úhradové vyhlášky na rok 2014, se zaměřením na oblast akutní lůžkové péče

 
pořádanou Advance Healthcare Management Consulting 
 
 
DATUM A ČAS KONÁNÍ: MÍSTO KONÁNÍ:
 
středa 11. 12. 2013, 15:00-16:30

AQUAPALACE Hotel Prague, konferenční sál

Pražská 137, Čestlice

(Exit 6 D1 směr Praha)

 

REGISTRAČNÍ POPLATEK 1400 Kč + DPH, REGISTRACE NA STRÁNKÁCH www.hospitalanalytics.cz/konference

 

STÁHNOUT POZVÁNKU ZDE

 
V lednu 2014 otevírame již

5. ročník vzdělávacího programu pro manažery ve zdravotnictví Master of Healthcare Administration 

 

VÍCE INFORMACÍ  ZDE

 

 
 
Advance Institute Advance Consulting

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

T  +420 720 657 115
A  Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE